Nauka języka polskiego dla cudzoziemców Wrocław

Nauka języka polskiego dla cudzoziemców Wrocław
1 vote, 2.00 avg. rating (59% score)

Język polski dla obcokrajowców – szkoły językowe we Wrocławiu

Otwarte granice, migracje, rozwijający się rynek pracy to tylko niektóre z powodów przyczyniające się do tego, że do naszego kraju przybywa coraz więcej obcokrajowców.
Są to ludzie różnych narodowości i zawodów. Jednak wszystkich łączy to samo – chęć nauczenia się języka polskiego.
Nasz język uchodzi za jeden z trudniejszych, głównie ze względu na to, że jest fleksyjny. Oprócz tego nie jest łatwy ani w pisowni, ani w wymowie. Znaki diakrytyczne – ą, ę etc. są dla wielu cudzoziemców zupełną nowością. Problemów nastręczają również głoski „szeleszczące”, jak np. sz, cz, dz itd.
Najwięcej trudności mają studenci spoza kręgu kultury europejskiej. Muszą uczyć się alfabetu i trudno znaleźć im jakiekolwiek podobieństwa ze swoim językiem.
Łatwiej mają za to ci, których język należy do tej samej grupy co język polski, czyli do języków słowiańskich. Będą to Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie.
Językiem-pomocnikiem może być na początkowym etapie nauczania język angielski. Dopóki studenci nie nauczą się podstawowych zwrotów po polsku można posiłkować się angielskim. Warto jednak pamiętać, by nie stosować takiej praktyki dłużej.
Obcokrajowcy języka polskiego mogą nauczyć się w szkole językowej. Oferują one naukę na różnych poziomach – od początkującego po zaawansowany. Na początku studenci rozwiązują test poziomujący, który pozwoli ocenić ich umiejętności językowe i przydzielić do właściwej grupy. Zajęcia odbywają się w dni powszednie albo w weekendy.
Nauka języka polskiego dla cudzoziemców Wrocław – w tym mieście znajdziemy kilka szkół, które pomogą obcokrajowcom w zgłębianiu tajników naszego języka. Oprócz kursów grupowych w internecie znajdziemy oferty zajęć indywidualnych. Czasami organizowane są akcje, których celem jest znalezienie wolontariuszy do prowadzenia takich zajęć.

Pozostałe artykuły o nauce:

About the author